Många människor tror att pengar är enda vägen till lycka och ett bra liv. De tror att om de bara får mycket pengar så blir de lyckliga. Det tror inte jag. Livet har så många fler värden i än pengar.
Kärlek har ett stort värde och är en outsinlig källa till lycka. Att få ta emot och kunna ge kärlek är en ynnest, det sa någon till mig en gång. Och jag anser att den personen hade rätt. Kärlekens kraft är oändlig. Det är kärlekens kraft som har fört livet vidare och som fortfarande gör det.
Detta gäller kärlek mellan två människor men också kärlek mellan föräldrar och barn, och även medmänsklig kärlek. Kärleken har många ansikten och där den yttrar sig frodas livet.
Vänskap är också en sorts kärlek men på en annan nivå. Vänskap innebär mental samhörighet och ett givande och tagande i samklang med en annan person. Till vänskap hör även trygghet, precis som till kärlek. Trygghet är en sorts bas som vi behöver känna för att må bra.
LYCKA HAR INGET ATT GÖRA MED MATERIELLA FÖRDELAR
Familjen är en stadig grund i livet. Blodsbanden kan aldrig ifrågasättas och blodsbanden tar aldrig slut. Det är den mest självklara tillhörigheten i livet som ingen kan ta ifrån oss.
Familjebandens utveckling går väldigt långt tillbaka i tiden och har sin grund i den evolutionära utvecklingen. Väldigt många djur visar dessa familjeband och värnar och tar hand om sin avkomma. Från fiskar och ända upp till oss människor i den evolutionära skalan finns familjebanden representerade. Det ingår i en instinkt eller en instinkt att föra livet för sin art vidare.
Trygghet behöver vi alla för att må bra och tryggheten utgör en bas i våra liv. Att ha en familj och ett tryggt hem samt en trygg försörjning är ofta basala ingredienser i vår trygghetskänsla. Eftersom känslan av otrygghet kan leda till mental oro och ohälsa är det viktigt att skapa samhällen som värnar om allas samhällsinvånarnas trygghet.
Lycka är det många som söker men kanske inte så många som får. Lycka har inget att göra med materiella ägodelar. Man kan vara fattig och ändå lycklig och rik och ändå olycklig. Lycka har mer att göra med en inre förnöjsamhet och en inre frid. Och för att hitta den känslan behöver vi ha tid för oss själv utan stress och jäkt och utan den eviga jämförelsen med andra och vad andra har.
ATT KUNNA BESTÄMMA ÖVER SIN TID GER FRIHET
Att se och att ta del av är ett stort värde i sig själv som vi har fått genom synens gåva. Bar att se och uppleva saker är helt fantastiskt. Att se allt det vackra i naturen, uppleva och ta del av vår familj, att se vacker konst. Vi behöver inte äga något för att kunna se och ta del av det. Upplevelsers magiska minnen stannar länge kvar och berikar våra liv.
Att lyssna och att kunna höra är också ett stort värde i livet. Det är så mycket vi kan ta del av via vår hörsel, såsom andra människors prat, ljud från naturen och vacker musik. Allt detta kan vi njuta av helt utan kostnad.
Frihet är en härlig känsla som grundar sig i det faktum att ha möjligheter. Frihet är att kunna vara sig själv och leva som man vill. Det är inte pliktlöshet och avsaknad av arbete utan just det motsatta, att kunna utföra något som är en del av mitt ”jag” och kunna ge av mig själv. Vårt ”jag” måste kunna komma till uttryck i det vi sysslar med för att det ska kännas meningsfullt och förnöjsamt för oss.
Frihet är även att kunna bestämma över sin tid, över sitt liv och över sina tankar och åsikter.
Naturens under är till för oss alla. Vi är skapta i naturens under och är egentligen en del av detta. Att vistas i naturen ger en känsla av frihet, förnöjsamhet och glädje. Den ger oss förmånen att kunna glädjas åt det lilla, detaljerna, och åt det stora hela. Allt den orörda naturen kan ge oss är gratis och fritt för alla. Naturen är fortfarande en gåva till oss, såsom den alltid har varit.
VI BEHÖVER KÄNNA MENING MED DET VI GÖR
Förnöjsamhet har ett stort värde. När vi är nöjda känner vi inte ett behov av att hela tiden skaffa mer. Den som är nöjd är rik.
Istället för att skaffa fler saker kan vi skaffa fler upplevelser. Att läsa en bra bok, lyssna till bra musik, dansa eller vandra i naturen kostar inte så mycket och ger mindre avtryck på miljön.
Egentligen behöver alla människor ungefär detsamma för att kunna leva. Det är bra och nyttig mat och dryck, någonstans att bo där det finns hygieniska bekvämligheter och lagom varmt samt förnödenheter och kläder för att klara sig. Vi behöver även kommunikationer i dagens samhälle, ett meningsfullt arbete och glädjande fritidsaktiviteter. Allt materiellt utöver detta är bara lyx och överflöd.
Att ha sin tid till sitt förfogande är en grundförutsättning till att vi ska kunna utvecklas till de individer vi är ämnade till att vara. Är vår tid alltid inrutat av det någon annan vill att vi ska göra, har vi ingen egen tid för oss själv och ingen egen tid för våra egna tankar. Vår egen tid och våra egna tankar är viktiga för att vi ska kunna utveckla vårt eget jag. Vårt eget jag är det som är grunden till vem vi egentligen är, det är grundet till vårt eget liv.
Text: Andrea Kontros